Objawy anemii – jak rozpoznać i leczyć anemię

Choć jest bardzo niebezpieczna, często bywa bagatelizowana lub mylona z objawami przemęczenia i stresu – anemia to choroba, której wykrycie wymaga wykonania badania krwi. W zależności od przyczyny, niedokrwistość leczy się suplementacją preparatami z żelazem lub podawaniem odpowiednich leków.

Krew i jej składniki, w tym hemoglobina, są niezbędne do życia. Hemoglobina dostarcza tlen wszystkim narządom i komórkom ludzkiego organizmu – jej niedostatek jest bardzo niebezpieczny. Szczególnie narażone na niedotlenienie są mózg i serce. Zbyt niskie stężenie hemoglobiny we krwi może nawet zagrażać życiu. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie anemii i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.

Jak rozpoznać anemię

Anemia to podstępna choroba, której objawy łudząco przypominają oznaki przemęczenia, niewyspania czy przewlekłego stresu. Polega ona na spadku poniżej normy liczby erytrocytów we krwi lub stężenia hemoglobiny, jeśli liczba krwinek czerwonych jest prawidłowa. Objawem anemii jest osłabienie i uczucie przemęczenia, które nie mija po odpoczynku. Włosy wypadają, stają się łamliwie i przesuszone. Charakterystycznym objawem anemii jest też bladość skóry i błon śluzowych – można ją łatwo rozpoznać odchylając dolną powiekę. U zdrowego człowieka wnętrze powieki jest żywo czerwone. U osoby cierpiącej na anemię – jasne i blade.

Osoby zmagające się z anemią często narzekają na nadmierną senność, problemy z pamięcią i koncentracją, a także skłonności depresyjne. Może też pojawić się kołatanie serca – objaw występujący także m.in. przy silnym stresie i nerwicy. Pozostałe oznaki anemii są różne w zależności od przyczyny choroby. Pojawiają się m.in. ospałość, wczesne siwienie włosów, opuchnięte stopy i dłonie, a nawet zmiany osobowości i zaburzenia neurologiczne.

Leczenie anemii

Podstawą rozpoznania anemii jest wykonanie morfologii krwi. Lekarz interpretuje uzyskany wynik na podstawie wartości czerwonych krwinek, hemoglobiny oraz hematokrytu. Ważne jest także oznaczenie poziomu żelaza – jego niedobór stanowi często przyczynę anemii. Leczenie niedokrwistości najczęściej polega na przyjmowaniu odpowiednich suplementów diety zawierających żelazo. Pacjentowi zaleca się także prawidłową dietę bogatą w ten pierwiastek.

Gdy przyczyną anemii jest sferocytoza wrodzona, podaje się leki takie jak erytropoetyna, glikokortykosteroidy czy androgeny. W ciężkich przypadkach konieczne bywa usunięcie śledziony. W anemii sierpowatej natomiast podaje się pacjentowi m.in. antybiotyki, preparaty zwiększające elastyczność czerwonych krwinek oraz leki przeciwbólowe.

Jak uniknąć anemii

Podstawą profilaktyki przeciwdziałającej anemii jest dieta bogata w żelazo. To szczególnie ważne m.in. dla kobiet w ciąży, u których anemia powoduje ryzyko przedwczesnego porodu i może wpłynąć na niską masę urodzeniową dziecka. Najwięcej żelaza znajdziemy w mięsie i podrobach. Źródłem tego pierwiastka są też jajka, ryby, produkty pełnoziarniste, nasiona strączkowe i orzechy – choć w wypadku tych produktów żelazo nie jest tak dobrze przyswajalne.

Jednak przyczyną anemii nie zawsze jest niedobór żelaza. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na wystąpienie nieprawidłowości – wykonanie odpowiednich badań i rozpoczęcie leczenia.